top of page

Hipnoterapia i hipnoza - co warto wiedzieć?

Hipnoterapia jest określeniem terapii prowadzonej w trakcie hipnozy przez hipnoterapeutę. Hipnoterapeuta wprowadza osobę w stan hipnozy i pomaga przepracować problem, z którym dana osoba przyszła. Hipnoterapia jest skutecznym sposobem na przepracowanie wielu tematów, począwszy od stanów depresyjnych, po problemy w relacjach lub na tle seksualnym, aż do chorób psychosomatycznych, np. przewlekłym zapaleniem pęcherza. Hipnoterapia praktykowana jest od wieków na całym świecie, dziś możemy się z nią spotkać w wielu gabinetach psychoterapii lub w szpitalach, gdzie za pomocą hipnozy czasem znieczula się pacjentów do różnego rodzaju zabiegów czy operacji (gdy standardowe znieczulenie nie może być podane z powodów zdrowotnych). 

Hipnoterapia i hipnoza - czym się różnią?

Hipnoterapia jest połączeniem hipnozy oraz terapii. Hipnoza jest stanem fizycznym i dozwolonym, w który możemy wejść samoistnie, nie zdając sobie nawet z tego sprawy (np. prowadząc samochód, sznurując buty). W stan hipnozy może wprowadzić nas też hipnoterapeuta.

Hipnoterapia i hipnoza - jak to wygląda w praktyce?

Mózg człowieka pracuje na różnych częstotliwościach fal mózgowych, w zależności od pory dnia, nastroju lub sytuacji.
Fale Gamma (40 - 100 Hz) to stan najwyższej aktywności mózgu.
Fale Beta (14 - 30 Hz) to stan koncentracji i skupienia.

Fale Alpha (8 - 13 Hz) to stan relaksu, twórczości i spokoju. 

Fale Theta (4 - 8 Hz) to właśnie stan hipnozy oraz płytkiego snu. 

Fale Delta (0,5 - 4 Hz) to głęboki sen. 


W stanie hipnozy mózg człowieka zwalnia do poziomu fal Theta (4 - 8 Hz). Jest to podobny stan do tego, w którym znajdujemy się moment przed zaśnięciem i w trakcie płytkiego snu. 

 

Hipnoterapia jest połączeniem hipnozy oraz terapii. W trakcie hipnozy nasze ciało i umysł się wycisza i uspokaja. W stanie hipnozy świadomość człowieka na inne bodźce zewnętrzne jest ograniczona. Dzięki temu mamy lepszy dostęp do podświadomości, ponieważ codzienne zakłócenia wyciszają się, a uwaga kierowana jest na niezbędne elementy lub np. na głos hipnoterapeuty, który przeprowadza przez proces. 

 

Człowiek nie zyskuje żadnych nadzwyczajnych możliwości czy umiejętności w stanie hipnozy, ma te same, które posiada w stanie pełnej świadomości.
 

W trakcie dnia używamy umysłu świadomego, podświadomego i nieświadomego. Umysł świadomy odpowiedzialny jest za logikę, analizę, racjonalność, jest to nasz wewnętrzny krytyk, to świadomość bycia tu i teraz. Co ciekawe? Użycie umysłu świadomego w ciągu dnia wynosi 5%, a umysłu podświadomego i nieświadomego aż 95%! No dobrze, to w takim razie za co odpowiedzialny jest umysł podświadomy i nieświadomy? 

Umysł podświadomy (95%!) to nasze nawyki, wszystkie “programy” nabyte w dzieciństwie, to nasza pamięć permanentna i funkcja bezpieczeństwa. I to właśnie jest ten umysł, do którego dostajemy się w trakcie hipnozy i hipnoterapii,w którym możemy dokonać zmian i w rezultacie uzyskać oczekiwany efekt. W stanie hipnozy możemy dostać się do swojej podświadomości i zmienić pewne nawyki lub programy, których umysłowi świadomemu jest bardzo ciężko zmienić. Umysł świadomy to nasz krytyk, który często będzie nam podpowiadać: “Zostaw to tak jak jest, może nie jest super, ale jest bezpiecznie, po co coś zmieniać, przemęczysz się jeszcze”. W stanie hipnozy nasz krytyk tak jakby “zasypia”, co pozwala nam osiągnąć bardzo szybki efekt pożądanej zmiany. Umysł nieświadomy (> 1%) to np. oddychanie i ruch robaczkowy jelit. 

Hipnoterapia i hipnoza - kiedy warto się wybrać?

Hipnoterapię warto wybrać w wielu przypadkach. Hipnoterapia jest nauką uznawaną przez specjalistów i ekspertów na całym świecie. Istnieje również szereg badań potwierdzających jej skuteczność.

W jakich przypadkach warto zgłosić się do hipnoterapeuty? 

Do hipnoterapeuty warto się zgłosić jeśli masz m.in.:

  • lęk wysokości,

  • stany lękowe, 

  • depresję lub inne choroby psychiczne,

  • złe samopoczucie psychiczne, 

  • problemy z jelitami, 

  • choroby psychosomatyczne, 

  • różne objawy skórne, 

  • bulimię,

  • problemy z relacjami, 

  • ataki agresji,

  • problemy na tle seksualnym, 

  • doświadczyłeś/aś traum w życiu, 

  • problem z okazywaniem emocji,

  • miałeś/aś ciężkie dzieciństwo, 

  • i wiele innych… 

 

Hipnoterapia jest skutecznym narzędziem, które może pomóc Tobie pozbyć się niechcianych dolegliwości, stanów lub sposobu myślenia.

Hipnoterapia i hipnoza - co warto wiedzieć przed sesją?

Przed sesją hipnoterapii warto się zastanowić nad jakim problemem chcesz pracować i jak chcesz się poczuć po sesji. Jest to istotny element, który z pewnością usprawni cały proces. Co jeszcze? Pozwól sobie na odprężenie i otwartość przed hipnoterapeutą. Hipnoterapeuta jest na sesji po to, by pomóc Tobie przejść proces. Najważniejsze to samemu chcieć zmiany. Hipnoterapeuta jest Twoim przewodnikiem, który umożliwia Tobie skorzystanie z narzędzia hipnozy. Ostatecznie to od Ciebie zależy czy pozwolisz sobie na zmianę. 

 

Z pewnością też kojarzysz wiele filmów hollywoodzkich o tematyce hipnotycznej. Zapewniam Cię, że film to film i przedstawiane w filmach elementy typu “A teraz wejdź do banku i obrabuj skarbiec.” to najzwyklejsza fikcja. :) W stanie hipnozy nasza funkcja bezpieczeństwa cały czas działa, wystarczy otworzyć oczy i stan hipnozy mija.

Co o nas mówią : 

Profesjonalne Man Holding Tablet

Marek, 42 lata

"Cieszę się, że trafiłem na Odkryj Swoje Emocje. Dzięki konsultacjom uporządkowałem sobie emocjonalne życie."

bottom of page