top of page

Odżywianie w zdrowiu psychicznym - co warto wiedzieć?

Odpowiednie odżywianie = dobre zdrowie psychiczne. 

Nasza dieta i nasze zdrowie psychiczne są ze sobą nierozerwalnie związane. Niestety bardzo często ignorujemy fakt, że dobre zdrowie psychiczne wiąże się z dobrym odżywianiem i odpowiednią dietą. 

 

Jednym z najważniejszych i często pomijanych czynników w leczeniu zdrowia psychicznego jest związek między odżywianiem, stylem życia i zdrowiem psychicznym. Odżywianie w zdrowiu psychicznym, czyli Psychologia żywienia to nauka o tym, jak nasze wzorce żywieniowe i spożycie składników odżywczych wpływają na nastrój i zachowanie. Większość specjalistów od zdrowia psychicznego zajmuje się umysłem lub psychologicznymi i poznawczymi stronami zdrowia psychicznego, ale obecny system nie zajmuje się tym, co napędza umysł, czyli jedzeniem, które spożywamy! 

 

Prawdziwie holistyczne podejście do zdrowia psychicznego musi traktować osobę jako całość. Holistyczne podejście nie oddziela poszczególnych czynników od siebie, ale “patrzy” całościowo, jako na współzależne od siebie elementy. 

 

"Zgodnie z paradygmatem biopsychospołecznym nie ma prawdziwego podziału między umysłem, a ciałem z powodu sieci komunikacji, które istnieją między mózgiem a układem neurologicznym, hormonalnym i odpornościowym”. — dr Oakley Ray

Odżywianie w zdrowiu psychicznym- jak to wygląda w praktyce?

Jak już wiesz, dieta i zdrowie są ze sobą nierozerwalnie związane, a pomimo tego w dalszym ciągu to połączenie jest ignorowane. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z połączenia zdrowia psychicznego z dobrym odżywianiem i odpowiednią dietą. Można to jednak zmienić! 


Współpracując ze mną pomogę Tobie osiągnąć Twoje cele poprzez proste kroki, które mogą zrewolucjonizować Twój związek z jedzeniem, jednocześnie znacząco poprawiając Twoje zdrowie psychiczne.

 

Umysł i ciało są ze sobą nierozerwalnie połączone, chociaż w wielu dziedzinach medycyny tradycyjnej często są traktowane osobno.  

Dzięki badaniom (niezależne badania m.in. Dr. Julia Rucklidge, dr. Bonnie Kaplan) przeprowadzonym w ostatniej dekadzie wiemy teraz to, w co wielu wierzyło intuicyjnie od lat, że zdrowie fizyczne i emocjonalne są ze sobą ściśle powiązane. Nasza chemia i nasza biologia wpływają na nasze myśli i zachowania, a także na nasz nastrój i emocje. Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś ucisku w klatce piersiowej, gdy się boisz lub węzła w żołądku, gdy jesteś niespokojny, doświadczyłeś połączenia umysł-ciało.

Odżywianie w zdrowiu psychicznym - jak to działa?

Aby uzdrowić cały umysł, ciało i mózg w pracy z Tobą mogę zwrócić uwagę na: 

 

 • Objawy – Czy dieta i styl życia odgrywają rolę w objawach lękowych, adhd, atakach paniki lub depresyjnych? 

 • Dieta – czy istnieją pokarmy, które powinniśmy rozważyć usunięcie z diety i inne, które powinniśmy rozważyć wprowadzenie do diety regularnie, aby poprawić ogólne samopoczucie psychiczne i wydajność, pamięć i koncentrację? 

 • Higiena snu i rytm dobowy – jakiego rodzaju snu doświadczasz i co możemy wprowadzić do Twojej rutyny i higieny snu, aby poprawić jej jakość? 

 • Świadomość ciała – czy istnieją sposoby, dzięki którym możemy uspokoić twój układ nerwowy, aby umysł mógł czuć się bardziej swobodnie? 

 • Ćwiczenia – jaki rodzaj i jakość ćwiczeń wykonujesz i czy ten rodzaj jest korzystny dla ciebie?

 • Uważność – czy robisz przerwę od wewnętrznej paplaniny i zewnętrznych zakłóceń, aby poczuć się bardziej uziemionym i obecnym?

 • Energia – czujesz się zmęczony po posiłku i czy brak energii wpływa na Twój stan psychiczny? 

 • Rutyna posiłków - kiedy i jak spożywasz jedzenie? Czy sam przygotowujesz swoje posiłki?Zwracasz uwagę na etykiety na żywności i je czytasz? Co wpływa na twoje decyzje jako konsumenta podczas zakupów żywnościowych i inne tematy.

Odżywianie w zdrowiu psychicznym - szczegóły spotkań. 

 1. Darmowe spotkanie zapoznawcze - 30 min.
  W trakcie spotkania online mamy okazję do zapoznania się i omówienia tego czego szukasz, czego potrzebujesz by zaadresować swój problem i ruszyć naprzód. Podczas tej rozmowy możesz się także dowiedzieć jakich narzędzi i metod używam, jakie jest moje podejście oraz jak mogłaby wyglądać nasza współpraca. Pod koniec naszej rozmowy zrozumiesz, w jaki sposób mogę ci pomóc.

   

 2. Pierwsze spotkanie właściwe - 1h 50min.
  Przed pierwszą konsultacją proszę Cię o wypełnienie kilku kwestionariuszy zdrowotnych oraz prowadzenie 3-dniowego dzienniczka żywieniowego, aby lepiej zrozumieć twój obecny styl życia i odżywiania, historię zdrowia, symptomy, których doświadczasz i tak dalej.

  Pierwsze spotkanie to misja odkrywania faktów, aby dowiedzieć się więcej o Tobie, Twoich celach, przekonaniach dotyczących jedzenia, ograniczeniach i wszelkich barierach na Twojej drodze.

  Wspólnie dokonamy przeglądu i analizy Twojego kwestionariusza przed-konsultacyjnego. Pomogę ci zrozumieć związek między objawami, jedzeniem, stylem życia i historią zdrowia. Następnie zdecydujemy, jakie będą pierwsze kroki do dobrego samopoczucia i sformułujemy cele do pracy.

  Cele te będą oparte na tym, co rezonuje z tobą, co jest twoim priorytetem, na które z moich propozycji jesteś gotowa/gotów. Przez cały czas masz kontrolę nad swoją drogą do lepszego zdrowia. Pierwsze cele często będą związane z rzeczami, które możesz stosunkowo łatwo wdrożyć przy odpowiednim wsparciu i motywacji. Praca ze mną to praca oparta na partnerstwie, co pozwala zmienić cele lub priorytety, nad którymi chcesz obecnie pracować. Praca ze mną to także bycie aktywnym z twojej strony, uczestniczenie w twej transformacji i przebudowie zdrowia na lepsze.

  Po pierwszej wizycie opracuję dla Ciebie spersonalizowany plan. Doradzę ci, co moim zdaniem jest dla ciebie idealne na ten moment, a następnie będziemy pracować w tempie odpowiednim dla Ciebie.

  Tak więc, pierwsza konsultacja to:
  I. Wstępna porada dotycząca problemu, z którym się zgłosiłaś/ zgłosiłeś.
  II. Spersonalizowany plan i zalecenia – wysłane w formie elektronicznej do 7 dni roboczych.
  III. Ewentualne zalecenia zawierające propozycje dodatkowych testów, w razie potrzeby.

  Pozwól, że wesprę cię, aby odkryć przyczynę twoich objawów i umożliwić ci fantastyczne samopoczucie. To, czego się nauczysz i wdrożysz w pracy ze mną, posłuży Twojemu długoterminowemu zdrowiu, a nie tylko jednemu wydarzeniu życiowemu.

  Dzięki odpowiedniemu wsparciu i edukacji będziesz w stanie dokonywać świadomych wyborów, ignorować modne diety i jeść jedzenie, które lubisz i wiesz, że służy to całemu ciału i umysłowi. Pozwól, że pomogę ci zacząć odżywiać się tak, by wsparło to nie tylko twoje zdrowie fizyczne, ale także psychiczne oraz optymalną pracę mózgu.

   

 3. Drugie i kolejne spotkanie właściwe - 40-50 minut.  
  Podczas drugiego spotkania omawiam zalecenia, które zaproponowałam podczas pierwszego spotkania i patrzymy jak sobie radzisz z nimi, czy jest potrzeba modyfikacji lub dopracowania zaleceń. Możemy także omówić wyniki laboratoryjne jeśli zleciłam ich wykonanie na pierwszej wizycie. Spotkanie to też czas bym mogła odpowiedzieć na Twoje pytania i wątpliwości, oraz by zrobić wszystko byś mogła/ mógł nadal kontynuować realizację planu zdrowotnego.

  Druga konsultacja to moment aby przejrzeć Twoje nastawienie, wyzwania, postępy, wyniki testów, suplementy i długoterminową perspektywę w celu wsparcia zmian w sposobie odżywiania i stylu życia.


 

* Testy laboratoryjne medycyny funkcjonalnej.

Zalecam w pracy z klientem w razie potrzeby i w przypadku chorób przewlekłych lub utrzymujących się objawów. Moim mottem jest "Testuj, nie zgaduj!”.

Testowanie nie mówi wszystkiego, co trzeba wiedzieć o danej osobie, jednak testowanie jest często przydatne do wykluczenia pewnych czynników, które mogą przyczyniać się do sytuacji danej osoby. Pamiętaj, że nie jestem lekarzem i to nie ja diagnozuję choroby. Zawsze jednak patrzę na szerszy obraz, objawy klienta, historię zdrowia, doświadczenia życiowe i czynniki stylu życia. Nigdy nie będę interpretować wyników testów w izolacji ale w uzupełnieniu obrazu klinicznego, który ma pomóc znalezienia odpowiedzi. Testowanie to inwestycja w Twoje zdrowie. Testy medycyny funkcjonalnej to swoista praca detektywistyczna. 

 

Testy funkcjonalne mogą być wykorzystane do analizy i oceny: 

 • kluczowych biomarkerów żywieniowych,

 • zapotrzebowania na przeciwutleniacze, minerały, witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe, minerały,

 • wsparcie trawienne i aminokwasy, 

 • pozwalają na bardziej precyzyjną i ukierunkowaną terapię żywieniową dla konkretnych potrzeb,

 • hormonów,

 • neuroprzekaźników,

 • zdrowia układu trawiennego i mikrobioty jelitowej,

 • utajonych infekcji,

 • wątroby i procesów detoksykacji,

 • toksyn środowiskowych i metali ciężkich,

 • pleśni,

 • nadwrażliwości pokarmowej, 

 • nietolerancji i alergii.

 

Zapraszam na spotkanie.

Marzena Perinaj (Bogdańska)

Co o nas mówią : 

Profesjonalne Man Holding Tablet

Marek, 42 lata

"Cieszę się, że trafiłem na Odkryj Swoje Emocje. Dzięki konsultacjom uporządkowałem sobie emocjonalne życie."

bottom of page