top of page
Szukaj

Agresja - jak sobie z nią radzić?


agresja odkryj swoje emocje

Agresja to patologiczna reakcja na złość. Agresja może objawiać się na wiele sposobów. Wyróżniamy agresję werbalną, słowną i fizyczną. Agresja to nie tylko użycie siły wobec drugiej osoby, to także takie zachowania jak obgadywanie, cichy sabotaż (jeśli zrobisz to…), celowe milczenie, ignorowanie osoby, zmuszanie do czegoś (zjedz obiad, bo inaczej… ), eliminowanie z grona przyjaciół jednej osoby, dwuznaczne komplementy oraz oczywiście krzyczenie na inną osobę, machanie w złości rękoma lub użycie siły fizycznej wobec drugiej osoby. Do formy agresji zaliczamy również autoagresję, która objawia się stosowaniem powyższych zachowań wobec samego siebie.


Agresja towarzyszy wielu osobom na co dzień. Niektórzy trwają w pewnych zachowaniach nie zdając sobie sprawy czym są. Uświadomienie sobie, że stosuje się wobec innych lub siebie agresję to pierwszy ważny krok do pozbycia się problemu. Dzięki temu, że wiesz z czym chcesz pracować Hipnoterapeuta dobierze odpowiednią technikę terapeutyczną, by pomóc Tobie przepracować i pozbyć się problemu.


Podstawą agresji jest złość, której osoba nie potrafi uwolnić i przepracować w żaden inny sposób (niesłużący program). Pod złością, z kolei, często jest strach, poczucie braku kontroli, lęk. W trakcie sesji Hipnoterapeuta pomaga zmienić niesłużący program na taki, który od tej pory będzie służyć.


Agresja - przykłady.

agresja odkryj swoje emocje

Mężczyzna ma dwójkę dzieci, które często głośno się bawią. Biegają, głośno się śmieją, bawią w ganianego. Mężczyznę irytuje to zachowanie, w końcu nie wytrzymuje, staje na równe nogi i zaczyna krzyczeć na dzieci, mówi, że jeśli się nie uspokoją to dostaną karę, ostatecznie dając każdemu “klapsa”.


Agresja - co stoi za tą sytuacją?


Wchodząc głębiej w sytuację okazuje się, że wspomniany mężczyzna został wychowany w taki sam sposób. Jego rodzice uważali, że jeśli nie nakrzyczą i nie dadzą “klapsa” to znaczy, że są słabymi rodzicami, bo nie potrafią utrzymać porządku w domu i nie mają kontroli nad dziećmi, że dzieci ich nie szanują.


Agresja - co może kierować mężczyzną w tym przypadku?


Strach przed tym, że straci kontrolę nad dziećmi, że dzieci nie będą go szanować, że inni powiedzą, że jest słabym rodzicem.


Agresja - jaka jest tu rola hipnoterapeuty i co można zrobić w trakcie hipnoterapii?


Hipnoterapeuta w trakcie sesji pomaga przepracować przeszłość oraz pomaga utworzyć NOWY program, który od czasu sesji będzie się uruchamiać zamiast starego programu. Każdy program to ścieżka neuronalna w mózgu. Jeśli dana osoba została tak wychowana i postępuje w dany sposób przez całe życie, to znaczy, że ma “wydeptaną” ścieżkę, którą wygodnie jest chodzić. Jeśli nie znamy innej drogi to chodzimy tą, którą znamy. W trakcie sesji Hipnoterapeuta pomaga utworzyć NOWĄ drogę.


Agresja - co się dzieje po hipnoterapii?


Mężczyzna znajduje się dokładnie w tej samej sytuacji, co kiedyś. Dzieci zachowują się głośno. Jego mózg dostaje bodziec, po którym standardowo następowała agresja, jednakże teraz mężczyzna ma już NOWĄ drogę, więc jego mózg nie przechodzi do agresji automatycznie. Mężczyzna dostaje impuls i staje przed dwiema drogami. Teraz to od niego zależy, którą drogą pójdzie. Druga droga to spokój i wyrozumiałość w stosunku do dzieci.

Teraz mężczyzna jest świadomy, że jeśli nie będzie podążał tą starą drogą, która kierowała do agresji, ta droga po prostu z czasem zarośnie.Odpowiednie zarządzanie emocjami to bardzo ważna umiejętność. Jeśli jednak nikt nie nauczył nas tego to nie wiemy jak z nimi działać. Tak jak wspomniałam, najważniejszym krokiem jest uświadomienie sobie problemu. Gdy już wiemy z czym chcemy pracować mamy szereg dostępnych narzędzi, które mogą nam pomóc. Nieumiejętność zarządzania emocjami może prowadzić do chorób psychosomatycznych oraz psychicznych.


Na platformie Odkryj Swoje Emocje umówisz się na konsultację ze specjalistami z dziedziny hipnoterapii, psychologii i seksuologii holistycznej, totalnej biologii i psychosomatyki. W celu uzyskania informacji na temat leczenia farmakologicznego należy skonsultować się z lekarzem psychiatrii lub innym lekarzem prowadzącym.


Agnieszka Jarocińska

Hipnoterapeutka w Odkryj Swoje Emocje


bottom of page