top of page
Szukaj

8 sposobów: Jak zachować równowagę w życiu?

Co daje nam równowaga w życiu?

Równowaga (inaczej work - life balance) to odnalezienie równowagi między pracą i karierą, a życiem rodzinnym, towarzyskim i rozrywką, hobby…Work life balance

Jak zachować równowagę w życiu? Zachowanie takiej równowagi może dać nam wiele korzyści, zarówno dla nas samych, naszej rodziny i przyjaciół. Jeśli zadbamy o równowagę w życiu, nasz stan zdrowia i ogólne samopoczucie może zmienić się na lepsze. Najważniejszy jest tu fakt, że w takiej sytuacji znacznie mniej się stresujemy, więc jesteśmy zdecydowanie zdrowsi.
Jeśli nie dbamy o swoje zdrowie psychiczne w kontekście łączenia życia prywatnego i zawodowego, mogą zacząć pojawiać się choroby, w tym psychosomatyczne, wypalenie zawodowe, pracoholizm, choroby serca czy problemy z układem pokarmowym, a to tylko te najczęściej pojawiające się w takich sytuacjach. Najważniejsze to zachować tzw. work and life balance, wówczas osiągniemy pełną równowagę w życiu zawodowym oraz prywatnym


Jak zachować równowagę w życiu?

  1. Określ swoje cele i wartości, co jest dla Ciebie ważne? Nie skupiaj się na nieistotnych rzeczach, nagle okaże się, że masz więcej czasu na hobby!

  2. Bądź tu i teraz. Nie wracaj do przeszłości, nie analizuj przyszłości. Bądź tu i teraz w tym momencie. Możesz wyciągnąć wnioski, odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego tak a nie inaczej zareagowałam i iść dalej.

  3. Zadbaj o kontakt z naturą i regularny urlop. Jest to niezbędne by zregenerować ciało i umysł. Nie musi to być wyjazd do pięciogwiazdkowego hotelu, wyskocz nawet za miasto pod namiot lub wybierz się na łąkę na spacer!

  4. Praca to nie wszystko, postaraj się znaleźć w sobie jakąś pasję. Może jazda na rowerze, malowanie lub kurs tańca?

  5. Jeśli czujesz, że potrzebujesz profesjonalnego wsparcia, bo coś cię przytłacza i samodzielnie nie dajesz rady, zawsze możesz umówić się na konsultację z ekspertem, np. tutaj.

  6. Zamień scrollowanie w telefonie na książkę - to zdecydowanie lepiej wpływa na rozwój mózgu i samopoczucie.

  7. Zadbaj o codzienną aktywność - spacer, joga czy trening. Dzięki temu pozytywnie wpłyniesz na kondycję swojego mózgu oraz ciała!

  8. Słuchaj siebie. Wsłuchaj się w swoje ciało, ono zawsze da ci sygnał, czy dobrze robisz, czy dobrą drogę wybierasz. Postępuj w zgodzie ze sobą, ze swoimi wartościami, a twoja równowaga nigdy nie zostanie zachwiana.


Powodzenia!


bottom of page