top of page
Szukaj

Świadomość, Podświadomość i Nieświadomość... O co chodzi?


Świadomość, podświadomość i nieświadomość

Jakiś czas temu pisałyśmy o poziomach świadomości

(link do artykułu), teraz zabieramy się za trzy poziomy umysłu i skupimy się szczególnie nad podświadomością.

Brzmi kosmicznie?

Spokojnie, już wyjaśniamy!- ŚWIADOMOŚĆ -

Zawiera wszystkie uczucia, myśli, wspomnienia, których jesteśmy świadomi tu i teraz. To nasze wszystkie procesy myślowe, dzięki którym dokonujemy swoich wyborów. Świadomość towarzyszy nam w codziennym życiu i jesteśmy świadomi wszelkich procesów, które dzieją się w naszej głowie właśnie dzięki świadomości. Ludzka świadomość ma wiele poziomów ( aż 17! ). Możesz się znajdować na tym samym poziomie przez całe życie, lub możesz wzrastać.- NIEŚWIADOMOŚĆ -

To obszar, którego nie jesteśmy świadomi, ale wywiera duży wpływ na nasze zachowanie i to właśnie w tym obszarze znajduje się większość naszych myśli, uczuć i motywacji, jednakże dotarcie do nich jest bardziej złożone i musi zostać poprzedzone odpowiednią pracą nad sobą.- PODŚWIADOMOŚĆ -

To wszelkie treści, które mamy w sobie, ale nie jesteśmy ich świadomi. Z pomocą pewnych technik mogą zostać uświadomione. Nasza podświadomość wierzy we wszystko, co sobie powtarzamy, lub co słyszymy od innych. Jeśli powtarzasz sobie “jestem beznadziejna” , “znów popełniłem ten głupi błąd” , “nie potrafię” , “nigdy tego nie osiągnę, nie dam rady” - nasza podświadomość traktuje to jako fakt, o nas samych.

Wytłumaczę to w ten sposób : zamknij oczy i wyobraź sobie, że po twojej ręce chodzi duża tarantula. Widzisz, jak powoli wchodzi coraz wyżej i wyżej, patrzysz na nią, ale nie jesteś w stanie się ruszyć, bo boisz się, że Cię ukąsi. Co czujesz? Strach, przerażenie, bezradność?

Przecież to było tylko Twoje wyobrażenie, dlaczego w takim razie odczuwasz takie emocje? Ponieważ Twoje podświadomość NIE ODRÓŻNIA twoich myśli i wyobrażeń od tego, co dzieje się naprawdę.

Czasem, gdy masz gorszy czas zastanawiasz się co zrobisz jeśli kiedyś Twojej najbliższej osoby zabraknie. Jakie pojawiają się w Tobie uczucia? Smutek, żal, czasem nawet pojawiają się łzy i ścisk w żołądku, ale dlaczego? Ponieważ Twoja podświadomość NIE ODRÓŻNIA Twoich myśli od rzeczywistości.


Świadomość, Podświadomość, Nieświadomość. No dobrze, ale w takim razie można ten proces wykorzystać na swoją korzyść, prawda?

Istnieje wiele technik, pozwalających pracować z podświadomością. Pierwszą z technik jest :


- AFIRMACJA -

Afirmacja polega na częstym powtarzaniu sobie zdania lub zdań o pozytywnym znaczeniu. Docelowo prowadzi do tego, że podświadomość identyfikuje nas z wypowiadaną treścią, co może spowodować np zwiększenie poczucia własnej wartości, pewności siebie, szczęścia czy akceptacji.

Najlepszym rozwiązaniem jest zapisywanie sobie tych zdań na kartce, ponieważ dzięki pisaniu znacznie lepiej jest to zapisywane w naszej podświadomości.

Pamiętaj, aby afirmacje były :

  • Twierdzące, np. “Jestem zadowolona z życia”.

  • W czasie teraźniejszym np. “Jestem pewną siebie kobietą.” lub “Otaczam się wspaniałymi ludźmi”. (nawet jeśli piszesz o czymś, czego jeszcze przy tobie nie ma ).

  • Unikamy słowa „nie”. Zamiast “ Nie martwię się opinią innych.” napisz “ Jestem pewny i dumny ze swoich decyzji”.

  • Unikamy treści o negatywnym znaczeniu.

  • Stwierdzenie ma być krótkie i treściwe.


Kolejną techniką pracy z podświadomością jest :


- POWTARZALNOŚĆ -

Nasza podświadomość lubi, gdy często coś powtarzamy (dotyczy rzeczy negatywnych i pozytywnych). Pomaga to jej zapisywać i dostrajać się do przekazywanych treści.

Jeśli szef powtarza Tobie codziennie, że jesteś beznadziejny, w końcu zaczynasz utożsamiać się z tą opinią i uznawać siebie za beznadziejnego.

Jeśli z kolei szef będzie powtarzać Tobie codziennie, że jesteś niezastąpiony, podejmujesz słuszne decyzje i jesteś dobrym pracownikiem - z tym również zaczniesz się utożsamiać.

Czasem jednak nie warto czekać, aż ktoś zacznie codziennie powtarzać Tobie rzeczy, które zmienią Twoje życie.

SAM / SAMA możesz to zrobić!


Wystarczy, że codziennie zapiszesz sobie na kartce kilka afirmacji i będziesz je powtarzać na głos codziennie, minimum przez 30 dni.

Okres 30 dni jest bardzo istotny, ponieważ każda czynność wykonywana przez minimum 30 dni staje się naszym rytuałem oraz każda treść przekazywana do naszej podświadomości przez minimum 30 dni zostaje w niej zakorzeniona. Oczywiście, im dłużej, tym lepiej :).

Następną techniką pracy z podświadomością, którą omówimy, jest :

- WIZUALIZACJA -

To najbardziej dosadna technika urzeczywistnienia sobie jakiejś myśli. Polega wyobrażeniu sobie danej myśli tak, by ukazała się naszym oczom. Jeśli chcesz być bardziej pewny/pewna siebie, zmienić pracę czy kupić wymarzony samochód - staraj się codziennie wizualizować sobie siebie pewną / pewnego siebie , siebie na nowym stanowisku lub siebie jadącą / jadącego nowym samochodem. Takie działania również pozwala dostrajać się podświadomości i nakierowywać nas na działania, które pozwolą urzeczywistnić nasze pragnienia.


Znasz te sposoby? A może masz swój sposób pracy nad podświadomością? Koniecznie daj znać w komentarzu!


Czasem samodzielnie ciężko jest nam wdrożyć w życie zmiany i uzyskać oczekiwane rezultaty. Wtedy warto zgłosić się na spotkanie do Eksperta m.in. z hipnoterapii lub totalnej biologii. Gabinety Odkryj Swoje Emocje to miejsce, w którym otrzymasz profesjonalną pomoc ekspertów i w końcu osiągniesz upragniony rezultat.

Odkryj Swoje Emocje

Gabinety, Spotkania & Szkolenia

Totalna Biologia, Hipnoterapia, Theta Healing, Uzdrawianie Praniczne, EFT, Psychoterapia i wiele więcej.1 Comment


Czarny Salceson
Czarny Salceson
Jul 07, 2023

Przeciez jest oczywistym, zwlaszcza dla praktykujacego podobne rzeczy, ze nie trzeba nawet 30 dni powtarzania ze mamy cos czego nie mamy, by. po dwoch tygodniach zaczal tworzyc sie silny wewnetrzny brak potegowany pragnieniem "zamanifestowania sie" tej rzeczy, ktorego nikt nie zdola uniknac, a po dwoch miesiacach to juz bedzie gleboka frustracja. I to rzeczy ktore normalnie moglibysmy spokojnie nosic w sobie jako odlegle cele. A wystarczy powizualizowac czy poafirmowac te rzeczy tak jakbysmy juz je mieli, przez te niech bedzie 30 dni, obojetnie jak, z oczekiwaniem przyjscia tego w tym czasie czy bez takiego wymagania i po 30 dniach bedzie gotowa frustracja. Ta w swietle calej tej wykladni utwierdzi jeszcze bardziej na zewnatrz odczuwany brak. Oczywiscie wyjasni sie to ta…

Like
bottom of page