top of page
Szukaj

Wewnętrzne Dziecko - jak uzdrowić swoje wnętrze?


Otul swoje wewnętrzne dziecko. Usłysz je. Ono czasem desperacko prosi o Twoją uwagę.

Czasami, z kolei, jest tak głęboko "zakamuflowane", że możesz nie wiedzieć o jego istnieniu.Wewnętrzne Dziecko - po co zwracać uwagę?


Dzieci to nie są mali dorośli. To inne istoty, które przeżywają otaczający je świat na swój indywidualny sposób. To wrażliwe i kruche istoty. W dzieciństwie kształtuje się nasza osobowość, tworzą się nasze "programy", czyli to w jaki sposób reagujemy w danych sytuacjach. Uczymy się kojarzyć pewne sytuacje z konkretnymi emocjami i reakcjami ciała.


Jeśli żyjemy, jako dziecko, w idealnym świecie to uczymy się prawidłowych schematów, prawidłowych i wspierających reakcji w danych sytuacjach, uczymy się prawidłowych wzorców.


Ale umówmy się, kto z nas żył lub żyje w idealnym świecie?

Choćby nie wiem jak rodzina i najbliższe otoczenie dbało o dobro dziecka, nie ochroni go przed złem całego świata.

Czasem trafi się jakiś kolega czy koleżanka, który lubi dokuczać, czasem trafi się złośliwy nauczyciel w szkole czy członek rodziny, który zawsze wita się z dzieckiem w nieodpowiedni dla niego sposób. Nie mówiąc już o sytuacjach losowych, takich jak wypadek w rodzinie lub śmierć bliskiej osoby. Tych sytuacji może być mnóstwo. Czasem dziecko nie ma na tyle szczęścia, i ciężkie sytuacje ma codziennie w domu. Rodzic alkoholik, skrajna bieda, przemoc.


Każda z tych sytuacji, przemoc w domu jak i niemiły nauczyciel, wywierają pewien wpływ na psychikę dziecka. Różne sytuacje tworzą schematy, które w danej sytuacji nas chronią, ale w dorosłym życiu powodują problemy.Wewnętrzne dziecko - przykłady.


I PRZYKŁAD:

Rodzic dziecka jest alkoholikiem, przez sytuację w domu zostało nauczone, że musi wiecznie chodzić "na palcach" w domu, nie może się przeciwstawiać i nie może wyrażać siebie, bo rodzic wpada w furię, gdy tylko coś mu nie pasuje, co czasem kończy się rękoczynami.