Psychologia i psychoterapie - co warto wiedzieć?

Psychologia, a w tym przypadku psychologia w nurcie holistycznym, to sposób na całościowe widzenie człowieka jego psychiki i ciała. Tylko takie podejścia do człowieka oznacza , że traktujemy ciało i umysł jako pełny system. Dzięki łączeniu psychiki i ciała psycholog holistyczny podchodzi indywidualnie do każdej osoby i opracowuje indywidualny plan działania i opiekę. 

Psychologia holistyczna jest dziedziną nauki i mówi o tym, że człowiek jest całością. To znaczy, że nie rozdziela się człowieka na poszczególne narządy czy układy, ale patrzy na człowieka całościowo. Jeśli jeden układ lub narząd zawodzi, osoba zajmująca się psychologią holistyczną patrzy również na inne układy lub narządy, które mogą mieć na to wpływ lub są powiązane. Wszystkie nasze narządy i układy współpracują ze sobą, dlatego tak istotna jest holistyczna analiza problemu. Holizm to obserwacja, jak nasze jednostki współpracują ze sobą, bez rozdzielania ich na określone procesy.

Terapie holistyczne polegają na badaniu poszczególnych osób jako całość. Dzięki temu wiemy co skłania ludzi do myślenia lub zachowywania się w dany sposób. 

Psychologia i psychoterapie - jak to wygląda w praktyce?

Kiedy prowadzący terapię analizuje jak różne czynniki działają na siebie i wpływają na stan emocjonalny i zachowanie danej osoby - stosuje właśnie psychologię holistyczną i terapię holistyczną. Prowadzący terapię bierze pod uwagę różne elementy u różnych osób, ponieważ każdy jest indywidualną jednostką. Generalizowanie przy terapiach nie jest skutecznym sposobem na odkrycie źródła problemu. Niektóre czynniki, które warto uwzględnić, obejmują stan zdrowia, pochodzenie, wykonywany zawód, dom i osoby, z którymi mieszka, wykształcenie, zainteresowania, sposób zachowania w grupie oraz to jak dana osoba postrzega dobre samopoczucie lub wystąpienie sytuacji stresowych. Wszystkie te czynniki są niesamowicie ważnym elementem dla terapeuty holistycznego. Analiza terapeuty wspomnianych czynników jest zatem czymś więcej niż tylko zbadaniem lub stwierdzeniem występujących objawów, z którymi przychodzimy do terapeuty.

Psychologia i psychoterapie - z jakimi problemami możemy się zgłosić do terapeuty?

Psychologia holistyczna i terapie holistyczne są skuteczne w wielu przypadkach. Na terapię holistyczną możesz się wybrać, jeśli występuje u Ciebie:

- depresja,
- nerwica,
- stany lękowe,
- stres,
- inne stwierdzone choroby psychiczne (np. choroba dwubiegunowa),
- masz za sobą trudne dzieciństwo,
- doświadczyłaś/eś traumy,
- nie rozumiesz swoich emocji,
- masz problem z relacjami,
- czujesz niechęć do dnia codziennego,
- czujesz, jakbyś stała/stał w miejscu i nie wiesz jak ruszyć do przodu. 

To tylko przykłady, w jakich przypadkach możesz skorzystać z konsultacji z psychologii holistycznej, powodów może być wiele. Bardzo ważnym aspektem jest tutaj fakt, że wszystkie wymienione dolegliwości mogą wpływać nie tylko na naszą psychikę, ale również na ciało, przez co możemy doświadczyć chorób psychosomatycznych. Terapia holistyczna pomoże Tobie znaleźć odpowiednią drogę, by pożegnać się z problemami i zapobiec lub zwalczyć choroby psychosomatyczne. Ważne jest tutaj oczywiście Twoje zaangażowanie w proces.

Psychologia i psychoterapie - dlaczego warto wybrać?

Holistyczne podejście jest jednym z najskuteczniejszych wyborów terapeutycznych. W tym przypadku ocena pacjenta obejmuje wiele elementów, co za tym idzie, jest większa szansa na znalezienie pierwotnej przyczyny problemu. Konsultacja z psychologii holistycznej jest również skuteczna w znajdowaniu dokładniejszych i potencjalnie lepszych rozwiązań. To daje możliwość poznania merytorycznych i odpowiednich działań, które mogą prowadzić do długoterminowych zmian i pozbycia się problemu. 

Psychologia i psychoterapie- kiedy wybrać konsultację?

Umów się na konsultację z psychologii holistycznej, jeśli: 

 • czujesz zagubienie lub borykasz się z problemami na tle psychicznym,

 • nosisz na sobie bagaż trudnych doświadczeń,

 • w ostatnim czasie pojawiły się u Ciebie dolegliwości fizyczne,

 • masz problemy w związku lub z trudnością nawiązujesz nowe relacje,

 • chcesz poprawić swój stan fizyczny i psychiczny, ale nie wiesz, od czego zacząć.

Co zyskasz, dzięki konsultacjom? 

 • odkryjesz swoje emocje i zobaczysz, jak wpływają na Twoje życie,

 • nauczysz się żyć ze swoimi emocjami,

 • odnajdziesz w sobie spokój, 

 • uzdrowisz swoje relacje,

 • odzyskasz pewność siebie,

 • poprawisz stan swojego organizmu.

Na platformie Odkryj Swoje Emocje umówisz się ze specjalistami z dziedziny psychologii, seksuologii, totalnej biologii, psychosomatyki, psychoterapii, hipnoterapii i theta healing. W celu uzyskania informacji na temat leczenia farmakologicznego należy skonsultować się z lekarzem psychiatrii lub innym lekarzem prowadzącym.

Co o nas mówią : 

Profesjonalne Man Holding Tablet

Marek, 42 lata

"Cieszę się, że trafiłem na Odkryj Swoje Emocje. Dzięki konsultacjom uporządkowałem sobie emocjonalne życie."