PSYCHOSOMATYKA
- co warto wiedzieć?

Psychosomatyka to sposób na całościowe widzenie człowieka jego psychiki i ciała. Tylko takie podejścia do człowieka oznacza , że traktujemy ciało i umysł oraz duszę jako pełny system. Dzięki łączeniu psychiki i ciała psycholog holistyczny podchodzi indywidualnie do każdej osoby i opracowuje indywidualny plan działania i opiekę.

Psychosomatyka jest jedną z dziedzin nauki. Łączy ona psychologię z medycyną. Poszukuje, jakie są zależności między stanem somatycznym i psychicznym człowieka. Skupia się także na jednostkach chorobowych, do których mogą prowadzić przewlekły stres i emocje. Nazwa "psychosomatyka" łączy dwa greckie słowa: psyche i soma, które oznaczają duszę i ciało. Wiele chorób wynika ze złego stanu psychicznego człowieka. Zadaniem psychosomatyki jest odnalezienie tych zależności i danie choremu szansy na poprawę zdrowia. Psychosomatyka może kojarzyć się z niekonwencjonalną medycyną, jednakże jej techniki mogą być bardzo skuteczne. Medycyna konwencjonalna skupia się na łagodzeniu skutków choroby, nie zawsze poszukując jej przyczyny. A to właśnie wyeliminowanie przyczyn - na poszukiwaniu których skupia się psychosomatyka - jest kluczem do odzyskania zdrowia. 

Psychosomatyka - jak to wygląda w praktyce?

Stan psychiczny człowieka wpływa na jego zdrowie fizyczne. Stres może powodować brak apetytu czy problemy trawienne, a także osłabienie odporności organizmu. Podczas przewlekłego, silnego stresu możemy doświadczać zaparć bądź biegunek, wypadania włosów czy nawet napadów zimna. Stres może powodować także bóle brzucha. Przykład stresu jest doskonałym obrazem tego, czym zajmuje się psychosomatyka. 

 

Najczęściej odczuwane objawy zaburzeń psychosomatycznych to różnego rodzaju bóle poszczególnych partii ciała. Przykładem może być ból brzucha, mdłości i dolegliwości żołądkowe. Co ważne, nie da się ich całkowicie wyleczyć metodami farmakologicznymi. Również zdiagnozowanie konkretnej choroby jest w tym przypadku utrudnione.

Psychosomatyka - choroby

Choroby psychosomatyczne są bardzo różne i mogą dawać odmienne objawy. Należą do nich m.in.:

 • atopowe zapalenie skóry (AZS), które objawia się suchością skóry, świądem, czerwonymi plamkami i podrażnieniem skóry,

 • łysienie plackowate, którego objawem jest wypadanie włosów w jednym miejscu,

 • choroba wrzodowa żołądka (główne objawy: nudności, wymioty, biegunki, brak apetytu),

 • reumatoidalne zapalenie stawów, którego objawami są sztywnienie kończyn oraz obrzęk stawów nóg i rąk,

 • choroby zapalne jelita grubego, objawiające się biegunkami z domieszką krwi oraz śluzu.

Zaburzenia i choroby psychosomatyczne - jak leczyć?

Leczenie chorób psychosomatycznych odbywa się najczęściej poprzez psychoterapię oraz w razie potrzeby wsparcie farmakologiczne, po konsultacji z lekarzem. Leczenie zaburzeń i chorób psychosomatycznych odbywa się po dobraniu odpowiedniej techniki przez specjalistę. Metodami wspierającymi leczenie jest również poznanie i praktykowanie technik relaksacyjnych, które wyciszają ciało i umysł.

Choroby psychosomatyczne można skutecznie wyleczyć. Wszystko zależy od zaangażowania pacjenta w pracę z odpowiednim psychoterapeutą, ale również od uwarunkowań genetycznych i zaawansowania danej choroby. Osoba chora musi współpracować, by poznać przyczyny swojego stanu zdrowia. Bez chęci wyzdrowienia - nie ma szans na skuteczną terapię.

Warto zapobiegać chorobom psychosomatycznym poprzez dbanie o odpowiedni styl życia, czyli odpoczynek, wysypianie się oraz zdrowe odżywianie, a także stosowanie metod, które pomagają radzić sobie ze stresem.

Na platformie Odkryj Swoje Emocje umówisz się ze specjalistami z dziedziny psychologii i seksuologii holistycznej, totalnej biologii i psychosomatyki. W celu uzyskania informacji na temat leczenia farmakologicznego należy skonsultować się z lekarzem psychiatrii lub innym lekarzem prowadzącym

logo3.png


JEŚLI : 

 • czujesz zagubienie lub borykasz się z problemami na tle psychicznym,

 • nosisz na sobie bagaż trudnych doświadczeń,

 • w ostatnim czasie pojawiły się u Ciebie dolegliwości fizyczne,

 • masz problemy w związku lub z trudnością nawiązujesz nowe relacje,

 • chcesz poprawić swój stan fizyczny i psychiczny, ale nie wiesz, od czego zacząć.

CO ZYSKASZ, DZIĘKI KONSULTACJOM :

 • odkryjesz swoje emocje i zobaczysz, jak wpływają na Twoje życie,

 • nauczysz się odpowiednio działać ze swoimi emocjami,

 • odnajdziesz w sobie spokój,

 • uzdrowisz swoje relacje,

 • odzyskasz pewność siebie,

 • poprawisz stan swojego organizmu.

Kiedy wybrać konsultację z psychosomatyki?

Co o nas mówią : 

Profesjonalne Man Holding Tablet

Marek, 42 lata

"Cieszę się, że trafiłem na Odkryj Swoje Emocje. Dzięki konsultacjom uporządkowałem sobie emocjonalne życie."