
Psychoterapia - co warto wiedzieć?
Psychoterapia to jedna ze znanych metod, które mogą pomóc w leczeniu schorzeń, zaburzeń i nieprawidłowości dotyczących ludzkiej psychiki. Założenia psychoterapii wywodzą się m.in. z filozofii, psychologii oraz medycyny. Istnieją różne nurty psychoterapii, które stosuje się w zależności od problemu i stopnia jego nasilenia.
Psychoterapia w “Odkryj Swoje Emocje” wyróżnia się holistycznym podejściem. Co to oznacza? Psychoterapia holistyczna to sposób na całościowe postrzeganie psychiki człowieka i jego ciała. Dzięki temu psychoterapeuta podchodzi indywidualnie do każdej osoby, opracowuje indywidualny plan działania i opiekę.
Psychoterapia - jakie są rodzaje psychoterapii?
Psychoterapia - z jakimi problemami możemy się zgłosić do terapeuty?
Badania naukowe informują o skuteczności psychoterapii w przypadku takich trudności jak:
-
stany depresyjne,
-
ataki paniki,
-
zaburzenia lękowe,
-
nerwice,
-
problem z relacjami międzyludzkimi,
-
chroniczny stres,
-
uzależnienia różnego rodzaju,
-
traumatyczne doświadczenia w przeszłości,
-
problemy osobowościowe i inne.
Powyższe przykłady wskazują z czym można pracować w trakcie psychoterapii, ale powodów może być wiele. Pamiętaj, że wszystkie z wymienionych dolegliwości mogą nieść za sobą choroby psychosomatyczne. Dlatego tak ważne jest nie ignorowanie zmian samopoczucia. W takich przypadkach należy świadomie zareagować i zapisać się na psychoterapię, która może uwolnić Cię od dolegliwości psychicznych ale i psychosomatycznych, jeśli tylko prowadzący psychoterapeuta działa w nurcie holistycznym. Wszyscy specjaliści w “Odkryj Swoje Emocje” działają w nurcie holistycznym, czyli patrzą na człowieka całościowo (łączą umysł i ciało). Psychoterapia holistyczna będzie odpowiednim wsparciem dla Ciebie, by znaleźć odpowiednią drogę do swojego zdrowia.
Psychoterapia - dlaczego warto wybrać?
Psychoterapia, zgodnie z badaniami naukowymi oraz opiniami pacjentów, jest skutecznym sposobem na wyleczenie się z wielu dolegliwości. Połączenie psychoterapii oraz holistycznego podejścia terapeuty może dać wspaniałe efekty. Psychoterapeuta bada wiele elementów, co za tym idzie, jest większa szansa na znalezienie pierwotnej przyczyny problemu i przepracowanie go. To daje możliwość poznania merytorycznych i odpowiednich działań, które mogą prowadzić do długoterminowych zmian i pozbycia się problemu.
Psychoterapia - kiedy wybrać konsultację?
Umów się na psychoterapię, jeśli:
-
czujesz się zagubiony/a,
-
doświadczasz stanu depresyjnego,
-
masz za sobą trudne doświadczenia,
-
nic Cię nie cieszy,
-
pojawiły się u Ciebie dolegliwości fizyczne i nic do tej pory nie pomogło,
-
masz problemy w relacjach międzyludzkich,
-
chcesz poprawić swoje samopoczucie, ale nie wiesz, od czego zacząć.
Co zyskasz, dzięki psychoterapii?
-
odkryjesz źródło swojego problemu,
-
wyleczysz rany psychiczne,
-
odkryjesz swoje emocje i zobaczysz, jak wpływają na Twoje życie,
-
nauczysz się kontrolować swoje emocje,
-
nauczysz się żyć ze swoimi emocjami,
-
odnajdziesz w sobie spokój,
-
uzdrowisz swoje relacje,
-
odzyskasz pewność siebie,
-
poprawisz stan swojego organizmu.
Na platformie Odkryj Swoje Emocje umówisz się ze specjalistami z dziedziny psychoterapii, psychologii, seksuologii, totalnej biologii, psychosomatyki i hipnoterapii. W celu uzyskania informacji na temat leczenia farmakologicznego należy skonsultować się z lekarzem psychiatrii lub innym lekarzem prowadzącym.
Co o nas mówią :
Czy wiedziałeś, że dwóch psychoterapeutów, którzy mają ten sam stopień kwalifikacji, mają na swoim koncie liczne sukcesy i odznaczają się profesjonalnym podejściem do osoby, może pracować na dwa zupełnie różne sposoby?
Wynika to z tego, że w psychoterapii wyróżnia się wiele nurtów, z czego istnieje kilka głównych. Warto zaznaczyć, że badania naukowe i opinie pacjentów wskazują na skuteczność wszystkich nurtów. W trakcie terapii nie ma jednej ścieżki. Dzięki holistycznemu (całościowemu) podejściu psychoterapeuty, dobierze on najlepszą metodę i ścieżkę dla Ciebie.
Do najpopularniejszych rodzajów (nurtów) psychoterapii należą:
-
psychoterapia psychodynamiczna,
-
psychoterapia poznawczo-behawioralna,
-
psychoterapia Gestalt,
-
psychoterapia psychoanalityczna.
Wspólnym elementem każdej skutecznej psychoterapii jest dobra relacja terapeutyczna, czyli wzajemne zaufanie, poczucie bezpieczeństwa i akceptacji.
Psychoterapia - jak to wygląda w praktyce?
Psychoterapia może być skutecznym sposobem na wyleczenie się z wielu dolegliwości, psychicznych oraz fizycznych (psychosomatyka). Pojedyncze spotkanie terapeutyczne trwa standardowo godzinę, a ilość spotkań zależy od tematu, z którym chcesz pracować oraz od Twojej indywidualnej sytuacji. Psychoterapeuta po zebraniu wywiadu przedstawi Tobie plan działania. Wywiad, z kolei, dotyczy objawów, Twojej aktualnej sytuacji, ważnych wydarzeń z życia, Twoich relacji (rodzinnych, międzyludzkich), celów i oczekiwań od terapii. Sięgnięcie do zdarzeń z przeszłości pomaga zrozumieć problem, pojawiające się schematy oraz przepracowanie go, aby ostatecznie uwolnić się od problemu i żyć w zgodzie ze sobą.
Psychoterapeuta, który analizuje wpływ różnych czynników na siebie, na stan emocjonalny i zachowanie - stosuje psychoterapię w nurcie holistycznym. Psychoterapeuta bierze pod uwagę różne elementy u różnych osób, ponieważ każdy jest indywidualną jednostką. Czynniki, które warto uwzględnić, obejmują stan zdrowia, pochodzenie, wykonywany zawód, dom i osoby, z którymi mieszka, wykształcenie, zainteresowania, sposób zachowania w grupie oraz to jak dana osoba postrzega dobre samopoczucie lub wystąpienie sytuacji stresowych. Wszystkie te czynniki są ważnym elementem dla psychoterapeuty. Analiza sytuacji przez psychoterapeutę oraz stworzenie indywidualnej metody leczenia jest zatem niezbędna do przeprowadzenia skutecznej psychoterapii.
