Seksuologia
i zaburzenia seksualności

Seksuologia, a w tym przypadku seksuologia holistyczna to sposób na całościowe widzenie człowieka, jego psychiki i ciała. Tylko takie podejścia do człowieka oznacza,

że traktujemy ciało i umysł jako pełny system. Dzięki łączeniu psychiki i ciała seksuolog holistyczny podchodzi indywidualnie do każdej osoby i opracowuje indywidualny plan działania i opiekę.  

Zaburzenia seksualności - co warto wiedzieć? 

Przyjmuje się podział zaburzeń seksualności na trzy kategorie:

 

- Dysfunkcje seksualne (zaburzenia funkcji seksualnych) - uznawane są za najczęstszy rodzaj zaburzeń seksualności. Tu zaburzeniom ulega jedna lub kilka reakcji na bodziec, tj. pożądanie, podniecenie, orgazm i odprężenie. Do tego rodzaju zaburzeń możemy zaliczyć m.in. ból przy stosunku u kobiet, zaburzenia podniecenia, brak orgazmu, pochwicę, przedwczesny wytrysk, trudność z utrzymaniem wzwodu u mężczyzn. Warto zwrócić tu uwagę na to, że podłożem wspomnianych zaburzeń mogą być problemy psychosomatyczne, przeczytasz o nich tutaj. 

 

- Zaburzenia preferencji seksualnych (parafilie) - występują wtedy, gdy podniecenie seksualne lub pełna satysfakcja seksualna osiągana jest tylko przy wystąpieniu konkretnych elementów, np. zadawanie partnerowi bólu w trakcie aktu seksualnego. Parafilie dzielimy na dwie kategorie: 

 

 1. Nieprawidłowości aktu seksualnego, m.in. akty przemocy wobec partnera, podniecenie wyzwalane poprzez doświadczanie przemocy ze strony partnera, ekshibicjonizm, podniecenie przez podglądanie innych w sytuacji intymnej.

 2. Zaburzenia dotyczące zachowań, m.in. fetyszyzm, pedofilia, zoofilia, nekrofilia. 

 

- Zaburzenia tożsamości płciowej - tradycyjna medycyna odróżnia też ten trzeci rodzaj zaburzeń seksualności. Polega na odczuwaniu rozbieżności pomiędzy płcią biologiczną a tą, z którą się identyfikujesz. Jeśli nie odczuwasz w związku z tym negatywnych uczuć - może być to Twoja orientacja seksualna i wszystko jest w porządku. Nauka rozróżnia obecnie kilka orientacji seksualnych: heteroseksualność, biseksualność, homoseksualność, aseksualność, panseksualność. Wszystkie orientacje seksualne uważa się za równorzędne, więc w tym obszarze nie może być mowy o zaburzeniach czy patologii. O rodzajach seksualności piszemy w innym artykule na naszym blogu.

Zaburzenia seksualności - jak je leczyć? 

Obecnie mamy dostęp do szerokiej gamy metod leczenia zaburzenia seksualności. Najczęściej stosowaną metodą leczenia w przypadku zaburzenia seksualności jest m.in. psychoterapia i hipnoterapia, w tym przypadku skupiamy się na odnalezieniu źródła problemu i przepracowaniu go na terapii. Podjęcie terapii daje duże szanse na odzyskanie zdrowia seksualnego, wyniki wielu badań potwierdzają dużą skuteczność terapii zaburzeń seksualności. Dostępne jest również leczenie farmakologiczne, jednakże może nie być tak skuteczne jak znalezienie źródła problemu i wyeliminowanie go. Na platformie Odkryj Swoje Emocje umówisz się ze specjalistami z dziedziny psychologii i seksuologii holistycznej, totalnej biologii i psychosomatyki. W celu uzyskania informacji na temat leczenia farmakologicznego należy skonsultować się z lekarzem psychiatrii lub innym lekarzem prowadzącym.

Kiedy wybrać konsultację z seksuologii?

JEŚLI : ​

 • nie czujesz radości z seksu/bliskości,

 • chcesz podnieść poziom libido,

 • czujesz się zablokowany/zablokowana, 

 • unikasz kontaktu ze swoją partnerką/partnerem,

 • potrzebujesz wsparcia, by zrozumieć swoją seksualność.

CO ZYSKASZ, DZIĘKI KONSULTACJOM : 

 • zrozumiesz podstawę swojego problemu,

 • nauczysz się pracować ze swoim ciałem i umysłem,

 • pokochasz siebie, 

 • poczujesz radość z bliskości z drugą osobą.

Co o nas mówią : 

Zaburzenia seksualności to bardzo szerokie pojęcie, obejmujące wiele aspektów dotyczących funkcjonowania człowieka w kwestii seksualnej. Zaburzenia seksualności mogą dotyczyć specyficznych preferencji seksualnych lub z drugiej strony, całkowitej lub częściowej blokady przed sferą seksualną. Zaburzenia seksualności są często powodem problemu, który może objawiać się fizycznie, ale również psychicznie, niezależnie od  charakteru zaburzeń. Gdy już pojawi się problem, dotyczy on z reguły nie tylko osoby, którą problem dotknął, ale również partnerkę/partnera. 

Zaburzenia seksualności - jakie niosą konsekwencje?

Zaburzenia seksualności są częstym powodem problemów fizycznych, jak i psychicznych. Dla wielu osób temat seksualności jest tematem tabu, o którym “nie powinno się” lub “nie wypada” rozmawiać. Przez ten błędny osąd osoby zamiast szukać pomocy, zostają z problemem sami, przez co może się on nawet pogłębić. Pamiętaj, że im dłużej tkwisz z problemem, tym bardziej staje się on “codziennością” i cięższe może być jego wyeliminowanie. Szukanie wsparcia w zakresie zaburzeń seksualności to żaden wstyd! To świadome podejście do swojego życia i zdrowia. Dlatego im szybciej skierujesz się do specjalisty, tym lepiej. Profesjonalista może pomóc pozbyć się problemu, a co za tym idzie, pomoże przywrócić radość z doświadczania swojej seksualności. 

Zaburzenia seksualności - jak się objawiają?

Profesjonalne Man Holding Tablet

Marek, 42 lata

"Cieszę się, że trafiłem na Odkryj Swoje Emocje. Dzięki konsultacjom uporządkowałem sobie emocjonalne życie."